BIM Matters_header_چرا بیم مهم است

اینفوگرافی،چرا BIM مهم است؟

بدون BIM و صنعتی سازی ساخت و ساز احتمال اینکه صنعت ساختمان نتواند تقاضای بازار را پاسخگو باشد بسیار زیاد است.زیا طبق پیش بینی ها تا سال 2050 رشد جمعیت باعث ایجاد نیاز به ساخت  13000 ساختمان در هر روز و 700000 مایل جاده و 90 هزار پل در هر سال خواهد شد.

اما رقابت برای ایجاد ساختمانهای بهتر و پروژه های زیرساخت، معماران ،مهندسین و شرکتهای ساخت و ساز در سراسر دنیا را وادار به بکارگیری BIM کرده است.از طرفی دولتها به دنبال راههایی برای بهتر کردن سیستم قانونی کار کردن هستند و از قانونهای کشورهایی مانند انگلستان برای ایجاد روشی بهتر استفاده می کنند.

در تصاویر زیر BIM،پذیریش آن در موارد مختلف و مزایای آن به همراه افزایش بهره وری و صرفه جویی مالی نمایش داده شده اند.علاوه بر آن کشورهایی که به دنبال راه حل هایی برای اجباری کردن BIM هستند نمایش داده شده است.شما می توانید بر تهدید انقراضی (یا حداقل به سختی افتادنی) که بسیاری از  معماران،‌مهندسین و شرکتهای سازنده را دربرمی گیرد غلبه کنید.

BIM چیست؟

یک پروسه هوشمند بر پایه مدل سازی سه بعدی است.به شما امکان ایجاد و مدیریت پروژه های ساختمانی و زیرساخت را با سرعت بیشتر،اقتصادی تر و با تاثیر منفی محیط زیستی کمتر می دهد

BIM Matters_چرا بیم مهم است

چه کسانی از BIM نفع می برند؟

 پروژه ها به تدریج پیچیده و پیچیده تر می شوند .برای همین بازه بزرگی از حرفه مندان بازار ساخت و ساز از مجموعه های کوچک تا دفاتر بزرگ به ارزش به کار گیری BIM پی می برند.

شرکت مانیردر پروژه های ساختمان اداری میردامادو ویلای کیلان از بیم استفاده کرده است و توانستیم سازه معماری و تاسیسات را باهم تطبیق دهیم و هر نوع تغییرات پروسه ساخت را بلافاصله در نقشه ها به روز رسانی کنیم.

BIM Matters_چرا بیم مهم است_چه کسانی استفاده میکنند

صرفه جویی بزرگ

مزایای استفاده از BIM را درو کنید،هرچقدر شرکت های بیشتری به سمت BIM روی بیاورند ،صرفه جویی بیشتر خواهد شد.

به طور کلی 65 درصد از پیمانکاران دلیل  استقبال از BIM را بازگشت سرمایه می دانند.بیش از یک چهارم هم ادعای بازگشت سرمایه 25 درصد یا بیشتر را دارند.سی و پنجدرصد اعلام کرده اند چون به دنبال بازگشت سرمایه نبوده اند،نمی توانند آماردرستی ارائه کنند و حدود 15 درصد هم ادعا می کنند که شکست خورده اند.کمتر از پنج درصد هم معتقدند که با استفاده از این سیستم خود را از شکست نجات داده اند.

BIM Matters_چرا بیم مهم است_بازگشت سرمایه

قوانین اجباری کننده BIM در کشورهای مختلف

در برخی از کشورهایی که استفاده از BIM در آنها نهادینه شده است،مانند ایالات متحده که بالای 70 درصد شرکتهای ساخت و ساز آن از BIM استفاده می کنند.اصلاً قوانینی در مورد اجباری کردن کاربرد BIM ندارند.چرا؟

به این دلیل که رقابت برای ایجاد پروژه بهتر خود به خود بازار را به سمت به کارگیری BIM هدایت کرده است،در کشورهای دیگر دولتها به دنبال بهتر کردن قوانین یا اجباری کردن استفاده از BIM هستند.

BIM Matters_چرا بیم مهم است_قوانین اجرایی

سند استراتژیک BIM برای ایران تدوین می‌شود

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ضمن تشریح ۶ راهکار برای دستیابی به استاندارد BIM در کشور حل مشکلات ساخت را ورود به چرخه BIM عنوان کرد و گفت: با همت وزارت راه و شهرسازی و بهره‌مندی از نظرات صاحب‌نظران و دانشگاهیان سند استراتژیک BIM تدوین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت و به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حامد مظاهریان معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، در اولین کنفرانس بین المللی مدلسازی اطلاعات ساختمان (BIM) در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ضمن تشکر از دست اندرکاران و اساتید برای برگزاری این دوره به ارائه نکاتی پرداخت.

وی با تاکید بر اینکه سهم خود را در بخش دولتی با دانشگاهیان و صاحب نظران در میان می‌گذارد. گفت: به منظور کیفیت بخشیدن به امر ساخت و ساز و سیاستگذاری در این باره نیازمندیم تا بدانیم کجا قرار داریم و نقشه راه ٖآینده باید چه باشد که در همه این موارد هم اندیشی‌ها با صاحب نظران و دانشگاهیان موثر خواهد بود.

معاون مسکن و ساختمان با یاد آوری اینکه در حال حاضر در انقلاب چهارم صنعتی به سر می‌بریم، ادامه داد: سرعت تحولات در حال حاضر قابل ملاحظه است، ذکر شد که ۶۵ درصد نوجوانان ما در آینده و زمانی که به بلوغ کاری برسند در پست‌هایی کار می‌کنند که هنوز ایجاد نشده اند که قابل تامل است و باید در مورد آن بحث و بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: وضعیت ما در صنعت ساختمان نشان می‌دهد که با استاندارد‌های روز دنیا فاصله داریم به همین دلیل BIM به عنوان مدلسازی اطلاعات ساختمان کمک می‌کند تا با نگاهی جامع نگر راه حل‌های یکپارچه و کارآمد ارائه دهیم.

معاون مسکن و ساختمان خاطرنشان کرد: یقین بدانید که اگر BIMنداشته باشیم نمی‌توانیم در کشورهای دیگر فعالیت مهندسی و صدور خدمات مهندسی داشته باشیم . به همین دلیل نیز تدوین این سند و پیگیری آن و نهادینه شدن آن درجامعه برای ما اهمیت دارد.

مظاهریان گفت: متاسفانه هنوز مقررات ملی و کنترل ساختمان ایران هنوز ترجمه نشده است و ارزیابی جهانی در این مورد وجود ندارد. با این حال باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که زمانی مقررات ملی و کنترل ساختمان معنا داشتند اما درحال حاضر تمامی کشورها به استفاده از قانون بین‌المللی در این زمینه توجه نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: در مقطعی تمامی کشورهای اروپایی مقررات ملی ساختمان داشتند .اما در حال حاضر کشورهای اروپایی یوروکد دارند و آمریکا نیز که سه کد داشت به یک کد تبدیل کرد . پیش بینی می شود که تا اروپا و آمریکا نیز دارای قوانین واحد و یکپارچه ای در این زمینه شوند.

منبع Redshift