راهنمای طراحی یک خانه گرم و مینیمال

راهنمای طراحی یک خانه گرم و مینیمال

چرا مینیمالیسم به سرعت در تمام دنیا همه گیر می شود

با گرایش بیشتر مردم به ساده تر کردن زندگی،جای تعجب ندارد که فضاهای صاف و منظم و دیوارهای مینیمالیستی مرتباً در فید اینستاگرام یا بوردهای پینترست دیده می شود.مردم با فضاهای شلوغ منازل خود خداحافظی می کنند و روی اشیاء زیبایی که دوام بالایی دارند سرمایه گذاری می کنند و کم کم از پر کردن فضای داخلی با المان های بی معنی صرف نظر می کنند. به مرور زمان خانه های ما ممکن است به دلمان نشیند، خانه ای که زمانی برایمان محل استراحت بوده به مرور زمان با وسایل و المان هایی پر شود که احساس کنید محصور شده اید.خانه های ما با اشیایی که با آنها خاطره داریم یا وسایلی که به مرور زمان خریده ایم پر شده اند.از  جعبه های نگه داری لوازم تا لوازم آشپزخانه تا عکسها و اسباب بازی های بچه ها،لوازمی که در فضای داخلی قرار می دهیم نشان دهنده نوع زندگی ماست. اما طراحی یک خانه مینیمال با رویکرد ساده سازی حداکثری ممکن است خطر زندگی در یک فضای سرد و بی نشاط را به وجود آورد.در این راهنما ما بخشهای مختلف دخیل در  طراحی یک فضای سکونت بدون شلوغی ولی دارای کارکتر و گرما را معرفی می کنیم.

چرا مینیمالیسم به سرعت در تمام دنیا همه گیر می شود؟

مینیمالیسم توجه دنیای طراحی را فقط به خاطر مُد بودن و زیبا شدن فضا به خود جلب نکرده است،بیخیال اشیاء و لوازم شدن و زندگی در یک محیط خلوت تر مزایای زیر را همراه خود دارد .

ارتقای سلامت

زندگی در یک خانه مینیمال،به شما زمان می دهد روی سلامت خود و بهتر کردن رژیم غذایی تمرکز کنید.کاهش استرس و افزایش کیفیت خواب را به همراه دارد.زندگی در یک خانه به دور از شلوغی باعث می شود که مواد مضر و گرد و خاک کمتری محیط زندگی شما را احاطه کند.

 زیبایی بصری

 به وجود آوردن فضای خالی در محیط داخلی، کمک می کند که مبلمان خود را بهتر نشان دهد،تابلوهای هنری و لوازم ارزشمند تر بیشتر از قبل به چشم بیایند.یک خانه مینیمالیستی جلوه بصری به عناصر تزینی موجود در فضا می دهد.

قدرت و آزادی مالی

مینیمالیسم به شما فرصت می دهد از زیر بار قرض خارج شوید،به جای صرف کردن درآمد خود به اشیاء گذرا و فانی شما قادر خواهید بود روی چیزهایی که یک عمر با شما خواهند بود و برایتان خاطره سازی خواهند کرد،سرمایه گذاری کنید.

 نگهداری آسان

صرف کردن تمام آخر هفته به تمیز کاری چندان کار لذت بخشی نیست.یک خانه مینیمال بسیار راحت تر نگهداری می شود.به زبان ساده هر چقدر شما وسیله های کمتری داشته باشید،کمتر مشغول تمیر و مرتب کردن آنها خواهید بود.

قانون هایی برای ایجاد یک فضای مینیمال
قانون هایی برای ایجاد یک فضای مینیمال

قانون هایی برای ایجاد یک فضای مینیمال

هرچند هر خانه با خانه ای دیگر متفاوت است،اما در ادامه می بینید که این چند قانون در بسیاری از طراحی های مینیمال وجود دارند

“کمتر بیشتر است”

کمتر،بیشتر است،این اصل اساسی در هر فضای داخلی مینیمال وجود دارد.فضاها در ساده ترین حالت ممکن حفظ می شوند و هر شی در هر اتاق به هدفی قرار داده شده است.اگر شما میخواهید خود را با استایل مینیمالیستی وقف دهید باید فکر بیشتر در مورد قراردادن اشیاء در فضای داخلی کنید و همواره آماده حذف کردن لوازم باشید تا جایی که احساس کنید چیزی را نمی توانید حذف کنید.

 “شخصی سازی کنید”

مینیمالیست بودن به این معنی نیست که فضا برای شما شخصی سازی نشده باشد،موفق ترین خانه های مینیمالیست نشان دهنده روحیات و سبک زندگی مالکان آنها هستند.چه در مورد نحوه چیدمان مبلمان؛چه در مورد انتخاب آنها، خانه شما باید پاسخگوی نحوه زندگی شما باشد.برای اینکه شما خانه خود را دوست داشته باشید،لازم است چیزهایی در خانه باشد که برای شما معنی داشته باشد مانند یک دیوار از عکسهای بزرگی که به دقت چیده شده اند یا مجموعه ای از اشیایی که در سفرهای مختلف برای خود خریده اید.

 “فضاهای ذخیره سازی را بیشتر و بیشتر کنید”

مینیمالیست ممکن است چیزهای کمتری را به نمایش بگذارد،اما به این معنی نیست که ساکنان باید کلیه لوازم خود و ضروریات زندگی را کنار بگذارند.خانه مینیالیستی پر است از فضاهای ذخیره سازی(انبار،کمد و …) که باعث می شود آنچه در اتاق ها باقی می ماند و دیده می شود،به نظر کاملا خالی بیاید.

“پذیرای خطوط صاف و مستقیم باشید”

سطح های خالی روی میزها،مبلمانی با خطوط مستقیم و دیوارهایی خالی از عناصر ضروری یک خانه مینیمال هستند،شلوغی از خانه رفته است و به جای آن،اجسام و مبلمان اجازه تنفس پیدا کرده اند.دیوارها با آثار هنری مینیمال ساده می مانند و سطوح از انبوه مجلات و اشیاء کنترل نشده خالی می مانند.

“روی کیفیت سرمایه گذاری کنید”

فضای داخلی مینیمال به معنی ترجیح دادن کیفیت به کمیت است.ساکنین با اشیاء با دوام که با استفاده روزانه خراب نمی شوند کارهای روزمره را انجام می دهند.این لوازم از مبلمان تا کالای خواب و حتی بالش ها را دربر می گیرند.خرید  با کیفیت علاوه بر دوام قطعاً در جلوه بصری هم تاثیر دارد.

” یک زمینه خنثی در نظر داشته باشید”

طراحی یک خانه مینیمال همواره با یک رنگ خنثی شروع می شود،این انتخاب رنگ باعث ایجاد یک محیط تازه می شود علاوه بر آن ساخت پالت رنگی با رنگ و بافت(تکسچر) را آسان تر می کند.یک زمینه سفید به شما امکان ترکیب کردن طیف خاکستری و برنزی و بژ را بدون شلوغ کردن فضا می دهد.

 “از تکسچر استفاده کنید”

برای اینکه رنگهای خنثی به کار رفته در محیط، سرد و بی حال به نظر نیایند،بهتر است از بافت(تکسچر) در متریل ها و پارچه ها استفاده کنید.این کار به شما کمک می کند که محیط گرم تری داشته باشید.

نکاتی برای ساده تر کردن فضا

 در مورد خودتان فکر کنید

نگاه کنید که چگونه زندگی می کنید.هر روز چه چیزهایی را استفاده می کنید؟چگونه در محیط اطرافتان حرکت می کنید؟چه چیزهایی را می توانید از محیط داخلی خذف کنید؟فهمیدن اینکه چگونه در خانه خود زندگی می کنید به شما اطلاعاتی می دهد که کمکتان می کند به یک محیط مینیمال برسید

 از کارهای دیگران ایده بگیرید

یکی از بهترین نقاط برای شروع همینجاست.یک مجموعه عکس از خانه های مینیمالیستی که دوست دارید را گرد آوری کنید.از تکسچرها،پالت رنگی و سبک مبلمان و حس و حال کلی خانه یادداشت برداری کنید.

می توانید از پروژه های ما هم استفاده کنید،مثلاً پروژه مجموعه ویلایی کیاکلا یا ویلای شماره دو کیاکلا و یا حتی پروژه ویلای زیبادشت از پروژه های مسکونی ما،یا برای فضای اداری مسابقه ساختمان پزشکان یزد هم می توانند نمونه های خوبی برای ایده برداری باشند.

 فضاها را یکی یکی طراحی کنید

خلوت تر کردن کل خانه یک کار بسیار بزرگ است و ممکن است در میانه راه خستگی مانع ادامه کار شود،ما پیشنهاد می کنیم فضا به فضا جلو بروید و روی هر اتاق از ابتدا تا انتها کار کنید و سپس سراغ اتاق بعدی بروید.

 مبلمان خود را ارتقا دهید

مقدار بسار زیادی از فضای داخلی شما ر ا مبلمان اشغال می کند.پس مبلمان هر اتاق را بررسی کنید،آیا این وسایل نشسته اند و خاک می خورند ؟آیا می توانید یا جابه جایی یا حذف یک آیتم فضای ذخیره سازی بیشتری یا مثلاً میز جلو مبلی یا کردنزا  به دست آورید؟آیا مبلمانی که دارید،با پالت رنگی شما تناسب دارد؟

 سطوح را خالی نگه دارید

اگر شما چیزهایی روی دیوار آویزان کرده اید فقط و فقط به این دلیل که قلابش آنجا بوده،آن ها را بردارید و آنها را چیدمان کنید.بعضی موارد البته کلا غلط است،مثلا مجلات را از روی زمین بردارید،یک جایی برای قبضهای انباشته شده درنظر بگیرید و وسایلی که روی دراور و میز عسلی هستند و روی آن را شلوغ کرده اند را حذف کنید.

 جایی برای همه چیز در نظر بگیرید

هیچ چیزی در محیط داخلی مینیمالیستی بدون جا نیست.هر آیتمی جایی دارد و پس از استفاده باید به جای خود برگردد.اگر نمی توانید جایی برای یک آیتم خاص پیدا کنید،بهتر است از خودتان بپرسید که برای چه کاری به آن آیتم نیاز دارید(یا اینکه اصلاً به آن نیازی دارید)؟به خاطر داشته باشید که کیفیت از کمیت مهمتر است و حتماً فضای انباری کافی برای وسایلی که نمی توانید برایشان مکانی فراهم کنید در نظر بگیرید.

نکاتی برای ساده تر کردن فضا

urbanrhythm.com منبع