بتون سیاه چیست؟

هر چقدر کلیشه به نظر برسد ، دو چیز وجود دارد که معماران واقعاً آن را دوست دارند: بتن اکسپوز و رنگ سیاه. در حالی که بتن زیبایی خشن متمایزی را ارائه می دهد و بر تُن ، بافت و سطوحی که مخلوط بتن را شکل می دهد ، تأکید می کند ، متانت این رنگ سیاه به معمار اجازه می دهد تا بخش های خاص را به طور دقیق برجسته کند. بتن رنگی سیاه به اندازه تصور ما معمول نیست. در ادامه ما کمی در مورد روند تولید بتن سیاه  صحبت می کنیم.

بتن سیاه

بتن سیاه در حجم معماری

روند رنگدانه سازی بتن موضوع جدیدی نیست. آزمایشات از دهه 1950 آغاز شد ، که شامل چیزی غیر از افزودن نوعی رنگدانه ، به صورت پودر یا مایع ، به سنگدانه های بتونی (شن و ماسه و سنگ) زمانی که هنوز خشک هستند ، به میزان 2 تا 5 درصد وزن سیمان نیست. به این ترتیب کل مخلوط رنگ می­گیرد ، اگرچه فقط قسمت کوچکی قابل مشاهده است. به طور خاص برای بتن سیاه ، از اکسید آهن به (Fe3O4) به طور کلی استفاده می شود .اکسید آهن  در طبیعت به عنوان ماده معدنی مگنتیت یافت می شود. وقتی ذرات اکسید آهن به مخلوط بتن اضافه می شوند ، ذرات سیمان را که 10 برابر کوچکتر هستند ، در بر می گیرند. به همین دلیل است که مقدار رنگدانه براساس مقدار سیمان و نه شن و ماسه یا آب محاسبه می شود.

بتن سیاه

بتن سیاه در حجم سازی معماری

این احتمال وجود دارد که اگرچه کمتر توصیه می شود ، از کربن سیاه در مخلوط استفاده کنید تا سطح تاریک تری داشته باشید. با این وجود ، در حالی که رنگدانه های اکسید آهن به سیمان پیوند می خورند و به بخشی دائمی از ماتریس بتن تبدیل می شوند ، کربن سیاه این اتصال را ایجاد نمی کند. وقتی آب تبخیر می شود ، می توان کربن را جدا کرد که این خود باعث می شود بتن به راحتی محو شود.

رنگدانه سازی بتن عملکرد کاملاً زیبایی شناختی دارد. از نظر ساختاری ، بتن رنگی عملکردی مشابه بتن معمولی دارد. تحقیقات دانشگاهی  نشان داده است که رنگدانه ها می توانند تراکم فله را کاهش دهند ، ظرفیت جذب آب را تا 1٪ و مقاومت فشاری را تا 20٪ افزایش دهند.می­توان نتیجه گرفت که استفاده از رنگدانه های رنگی در بتن، بر خصوصیات فیزیکی و مقاومتی بتن سخت شده تأثیر منفی نمی گذارد.

بتن سیاه

بتن سیاه

استفاده از بتن رنگی به فرآیند کنترل شده تری نیاز دارد و در حالت ایده آل باید توسط تأمین کنندگان تخصصی انجام شود. مسئله دیگری که باید به آن توجه شود این است که ، پس از انجام کار ، برای انجام هرگونه وصله یا نگهداری روی سطح ، باید مراقب باشید تا به سایه رنگ اصلی برسید. مستندات خوب طراحی برای این کار ضروری است. با تمام این ملاحظات ، روند کار کمی گران می شود. با این حال ، با توزیع بخش گران قیمت کار به صورت پوشش ، ممکن است در واقع گزینه ای با نسبت هزینه و سود مناسب در نظر گرفته شود. در نتیجه رنگدانه سازی ، ساختارها می توانند انحصاری و چشمگیرتر شوند.

archdaily : منبع

ترجمه : شهرزاد بهمن