معماران چه میکنند

معماران (آرشیتکت ها) چه می کنند؟

شما یک تجسم از آنچه که می خواهید دارید، شما می خواهید آن تجسم را به واقعیت تبدیل کنید. اینجاست که معمار می توانیم به شما کمک کند. معمار تصویر بزرگ تر پروژه شما (ساخته شده آن) را می بیند. تحصیلات ویژه ای که معمار میگذراند به شما کمک می کند آنچه می خواهید بسازید را باز تعریف و بهینه کنید، به شما گزینه هایی ارائه می دهد که ممکن است اصلاً به ذهن شما خطور نکرده باشد و کمک می کند تا بیشترین ارزش افزوده را در قبال سرمایه گذاری خود به دست آورید.

بر خلاف تصور بسیاری، معمار فقط 4 دیوار و یک سقف طراحی نمی کند، بلکه هویت و کاراکتر کل محیط را می سازد. هماهنگی داخل و بیرون بنا، به طوری که هم عملکرد درستی داشته باشند و هم محل جالب توجهی برای کار و زندگی شما شود. معمار با خلاقیت مشکلات را حل می کند و می تواند روش هایی پیشنهاد کند تا از بودجه ای محدود بیشینه استفاده را داشته باشید.

آیا فضای قابل استفاده و زنده بیشتری برای خانواده خود می خواهید ؟

آیا میخواهید از ملک خود حداکثر استفاده کیفی و کمی را ببرید؟

آیا تصور می کنید بودجه شما برای داشتن محیط زندگی و کار ایده آل شما کافی نیست؟

معمار می تواند روشهایی پیشنهاد کند تا از همین بودجه محدود بیشینه استفاده را داشته باشید، به گونه ای که هرگز تصور نمی کردید. معمار زبده می تواند زندگی را برای شما آسان تر کند.

ساخت و ساز یک فرآیند طولانی و پیچیده است. علاوه بر طراحی و سازماندهی محیط، معمار به دنبال بهینه سازی جریان کار شما است. کمک می کند پیمانکاران شایسته را انتخاب کنید، محل ساخت را پیاپی بازدید می کند تا کارهایی که طبق برنامه پیش نمی روند را ساماندهی کرده و پروژه شما را تا مرحله پایانی به بهترین شکل ممکن پیش ببرد. حتی پس از اتمام پروژه نیز معماران به ارزیابی نتیجه کار خود می پردازند تا مشکلات کمتری در تجربه های آتی خود داشته باشند.

مولفــه های انتخاب یک معمار (آرشیتکت) مناسب

چگونه می توانیم یک مهندس معمار مناسب برای پروژه خود انتخاب کنیم؟ هر معماری در برخورد با پروژه ، طراحی و روش کار سبک منحصر به فرد خود را دارد، پس پیدا کردن معماری که با نیازها و سلایق شما مطابقت دارد بسیار مهم است. از دوستان، اقوام و آشنایان که با معماران کار کرده اند معرفی بخواهید. بررسی کنید آیا معمار دارای تعهدات اخلاقی و دسترسی به منابع فنی و نیروی کار متخصص هست یا خیر. آیا معمار دارای تجربه پروژه های موفق در زمینه پروژه شما هست یا خیر. رزومه شرکت مشاور (معمار) را بررسی کنید. مشخصات کارشناسان فنی شرکت، میزان تحصیلات و سوابق علمی و پژوهشی و حرفه ای آنها در نتیجه کار شما تاثیر گذار خواهد بود. خصوصیات خاص مشاور مانند شرکت در همایش های به روز معماری ، مسابقات بزرگ معماری و کسب رتبه های برتر ، فعالیت های فوق برنامه مرتبط را بررسی کنید چرا که نشان دهنده میزان سلامت و خلاقیت مشاور معمار است. پروژه های طراحی و اجرا شده را بررسی کنید و پروژه ها را بر اساس تنوع و حجم پروژه، محدودیت ها و خلاقیت های مشاور ارزیابی و مقایسه کنید.

با توجه به مؤلفه های فوق، می توانید به واسطه انتخاب صحیح مهندس معمار (شرکت مشاور معمار) پروژه خود را در مسیری درست و هدفمند پیش ببرید.

تالیف : مهندسین مشاور دَش

چاپ شده در شماره 182 هفته نامه پیام ساختمان، 6 اردیبهشت 93، صفحه 29